W komputerze firmowym standardem jest że dostęp do komputera zabezpieczamy hasłem. Problem jest w tym, że my użytkownicy słabo radzimy z zapamiętywaniem długich skomplikowanych haseł.
Nazwy naszych haseł tworzą m.in: imiona dzieci, daty urodzenia lub po prostu ciągi znaków typu qwerty, 123456, 123qwe, password, itp.
Często garść informacji o nas wystarczy aby przy pomocy kilku prób porównania hasła dobrać się do danych na komputerze.
Bezpiecznego hasła potrzebujemy m.in. do zabezpieczenia komputera, do konta bankowego, skrzynki pocztowej itd.
Przykładowe hasło mocne: Na18UrDoMaFi (występuje tu 12 znaków duże i małe litery oraz cyfry).
Jak je utworzyłem? Wykorzystałem do tego to zdanie: Na 18 Urodziny Dostałem Małego Fiata.
Do budowy hasła wykorzystano dwa pierwsze znaki każdego elementu zdania.
Kolejny przykład mocnego hasła: DoPrJe12Km** (dodatkowo pojawiły się dwa znaki specjalne:**).
Hasło powstało na podstawie zdania: Do Pracy Jeżdżę 12 Km Rowerem. W haśle zamiast zwrotu Ro użyłem dwie gwiazdki ** które mogą symbolizować koła roweru którym dojeżdżam do pracy.
Jak często sprawdzasz czy Twój komputer / laptop jest zainfekowany? Niezbyt często, nigdy? Pora to zmienić!
Polecam bardzo skuteczny sprawdzony program Malwarebytes aplikacja przeznaczona dla systemów Microsoft Windows jak również systemu Mac. Program Malwarebytes skuteczne lokalizuje i usuwa złośliwe oprogramowanie (wirusy, robaki, trojany, rootkity, dialery, programy szpiegujące). To wszystko w bezpłatnej wersji / free.
Usuwanie wirusów jest bardzo proste i skuteczne, ogranicza się do kilku kliknięć: uruchom program > kliknij skanowanie > [po zakończeniu skanowaniu o ile zostaną wykryte zagrożenia] > przenieś zagrożenia do kwarantanny
Z programu korzystam już kilka lat, kiedyś na Windows XP, obecnie Windows 7 i 10, nigdy mnie nie zawiódł.
Jak zabezpieczyć ważne / wrażliwe dane na dysku komputera, bądź na dysku zewnętrznym, na pendrive (pamieć USB)?
Polecam VeraCrypt, to zaawansowana aplikacja do szyfrowania danych, oparta na bazie popularnego TrueCrypta (obecnie nie zaleca się używać TrueCrypta). VeraCrypt od TrueCrypta różni się znacząco, w dużym stopniu został podniesiony poziom zabezpieczeń szyfrowanych danych.
VeraCryptem można szyfrować całe dyski, partycje, foldery i przenośne dyski, pamieć na USB (pendrive), można też tworzyć wirtualne zaszyfrowane dyski (również ukryte). Szyfrowanie w VeraCrypt odbywa się za pomocą bardzo silnych algorytmów.
© 2024